Aktuelno Arhiva Bečke poete Blog Kultura Naslovna Pisci i ostali umetnici Razno Reč urednika

37. revija znanja i kulture srpske dece u srcu Austrije

 

 

 

Jedna od najlepših manifestacija, koju su organizovali  udruženi srpski klubovi  iz  Austrije, pod rukovodstvom Zorana Aleksića je upravo ovaj kviz znanja. Ovo takmičenje  se održava svake godine u nekom austrijskom gradu.Prošle godine bio je  to Insbruck,  a  ove  Eisenstadt . Od prvih pocetaka aktivnosti naših klubova prošlo je već više  od četiri decenije u ovoj  državi – uostalom u ovoj  našoj drugoj domovini. Kako vreme  prolazi, druženje u mnogim našim krugovima postaje  sve važnije,  ali ne iz razloga nostalgije koja  je nekada bila  veoma prisutna,  već na nivou kulture, jednako kao i na nivou privrede i  privredivanja. Ovu svečanoj  manifestaciji su se pridružili i podržali je  mnogi  predstavnici austrijskih institucija: Poslanik ispred gradske skupštine (Eisenstadt)-a, gospodin Ištvan Deli. Predsednik pokrajinskog parlamenta u (Burgenlad)-u  gospodin Gerhard Schteier. Predsedink Radničke komore Burgenland Alfred Schreiner.Šef sindikata iz (Burgenland)-a, gospodin Wolfgang Jerusalem i gospodin Willi Merny  rukovodilac za koordinaciju saveza Sindikata Austrije.Gospođa Đuja Tešanović poslanik u grdskog skupštini Salzburg kao i član Predsedništva Radničke komore Salzburg, koja je ujedno i počasni član Saveza srba u Austriji. Poseti se pridružio i potpukovnik policije iz referata za kontakte sa  manjinama, gospodin Jozef Beck. Ova manifestacija je imala više revijalni  nego takmicarski karakter, koji je bio strožiji u toku proteklih godina.Učesnici su  ovoga  puta nagradeni  od dnevnog lista „Kurira“ sa  24 zlatne plakete i 10 počasnih plaketa. Učestvovalo 11 folklornih ekipa, izmedu ostalalih  i muzički solisti,  kao i mladi glumci  koji su izvodili skečeve i  recitacije. Na kraju je nastupilo novo pozorište „Papilon“ iz  Beča , ali ne u takmičarskom  delu. Program je trajao celo popodne, uključujući i kviz znanja koji nije  bio ni malo jednostavan. Znanje koje se tamo tražilo od dece, ostalo bi i kod mnogih od nas odraslih- bez  odgovora. Mislim da je  veliki trud bio uložen za ovo pokazano znanje. Deca su na našu veliku radost govorila tečno i dobro naš jezik. Nadam se, da bi  se mogli  nositi sa vršnjacima u Srbiji. Naši klubovi imaju veoma uspešan folklor.  Ovo što su nam za proteklu, reviju priredili  ostaće mi u posebnom sećanju. Da pođem odmah iz „srca Šumadije“. „Bambi“-Beč, pionirski folklorni ansambl je predstavio  igre iz Šumadije pod nazivom „Bele poklade u Šumadiji“.Bila sam oduševljena neobičnim maskama kod  kojima je celo lice  bilo prekriveno, sve to uz posebnu koreografiju, koreografa: Suzane Radoševic i Vladana Radojkovica.KUD“ Dukat“-Treiskirchen, koreografijom  Bobana Kankarasa i pod rukovodstvom  Miloša Milića, izveo je ,“Dečje igre iz Srbije“.  KUD „Jedinstvo“ – Beč.prikazao je „Igre iz Vladičinog Hana“  koreografa Vladimira Mujučića koji je i rukovodio ovim folklorom.  Lepe  i  interesantne nošnje su  me je fasinirala kod folklornog ansambla  „Kolo“ – Beč, koji  je izveo „Igre podibarskog kraja“, koreografije -Slavoljuba Panovića.Rukovodio je Bruno Nikolić. Deca iz  Salzburga  priredili „Igre  iz okoline Leskovca“, koreografije Jovana Nebrigića i rukovodioca, Želana Mitrovica. Društvo „Mladost“-Leobersdorf „, višestruki pobednici, izveli su „Igre iz Kobišnice“, koreografije Milorada Runjo, rukovodioca Velibora Tadica. Šta bi bilo kada ne bi bilo kola i pesme: „Pošla Dunja žito žeti“, “ možda ne bi bilo ni folklora“!?. Koreografija MIlorad Runjo i rukovodilac takode  Milorad Runjo. Evo nas već  i  u “ Lekovcu“, ali samo sa koreografijama. „Igre iz okoline Leskovca“, izveo je Kud „Stevan Sindilić “ -Salzburg, koreografije  Garana Čiče i rukovodila, Milene Pitulić.  Iz „Leskovca“ otišli smo  u manje poznate Riljice, ali možda će upravo  ove „Igre iz Riljica“  dečijeg ansambla,  „Zavičaj“ iz Könnigstetten -a proslaviti ovo manje poznato mesto u Srbiji. Želim posebno izdvojiti igre bez orkestra. One najviše podsećaju na vremena u kojima nije bilo muzičke pratnje. Takve igre imaju posebnu privlačnost, a  sam  odjek  koraka daje sopstveni  zvuk  i ritam. Sve to stvara  odredene taktove koji sacinjavaju jednu posebnu muzikalnost. Svi ovi dečji biseri igara i pesama   oteli bi  svakome uzdah lepote. Možemo ponosno reći : „Deca su  ukras sveta“. somo ih moramo čuvati!  Ovog puta sam mogla primetiti da su najmlađi  ucesnici u programu bili i najbolje  pripremljeni. Nije bilo grešaka ni u recitovanju, ni  u skecevima. Možda je izbor teksta, mislim na onaj o babi, možda mogao biti neki u kome se starije osobe više vrednuju: Ali, ipak to nije bio decji  izbor, već njihovih  rukovidilaca.

Ove godine  je prvi  put ucestvovala  u zabavnom delu programa  jedna nova grupa pod imenom „Papilon“, sa veoma kriticnom predstavom „Deca sa stanice Zoo“, u kojoj se skoro bezskrupulozno  oponaša narkomanija, sa   uzimanje droge sa injekcijama, onako kako to u stvarnosti izgleda. Isto tako se govori  o prostituciji.  Na kraju završava se sa umiranjem jednog narkomana itd…Moje licno mišljenje je da decu od toga upravo  trebamo  zaštititi. Kada kažem decu, mislim na decu do od 5 do 12 godina,  kojih je najviše tamo i bilo.  Oni još nisu dovoljno kriticni da ovoj predstavi priđu kao odrasli ili bar  malo stariji.Ova predstava    je po mom mišljenju   poruka  roditeljima,  jer ona koja je poslata, nije za dečji  uzrast,  vec za uzrast mladih i njihovih roditelja.Nikako  za decu ispod  12 godina. Deca su buklvalno zaposela  binu jer se nije dobo culo šta oni  na bini govore.   Roditelji iz Saszburg-ške pokrajine su svoju decu odmah uzeli  i prekinuli   gledanje predstave. Nadam se da  organizator Zoran Aleksic nije  poznavao predstavu.  Nadam se da bi  drugacije odlucio. Ja sam pisala na stranicama „www.wienerpoeten.com “ upravo o toj predstavi  kada sam je videla kao prmijeru, ali, treba to i pročitati.  Mi imamo veliki nedostatak kritickih medija u ovoj zemlji. Svi mediji se brinu samo za jedno, a to je:  finansijski zilj po svaku cenu, tako da dnevna štampa i mnogi drugi pišeu samo  „lepo“, površno  i  kvazi  informativno.Možda bi i drugi roditelji isto to uradili. Mnogi nisu ni culi o cemu se radi zbog nedostatka odgovarajuće tehnike(mikrofona) za ovu vrstu  programa.

POBEDNICI U KVIZU:
1. Mesto:Kud „Mladost“ Leobersdorf, 2.Kud „Mladost“ Leobersdorf, 2.KUD „Stevan Sinđilić“Salzburg 3.KUD „Bambi“ Beč 3.KUD „Kragujevački oktobar“Matersburg.
UČESTVOVALI U KVIZU:
„KSZS“Salzburg, Vesna Stojišić, Jovana Janković, MIšel Janković, Dragana Todorović
KUD „Stevan Sinđilić“Salzburg, Magdalena Palačković, Rada Despotović, NatašaNikolić, Sandra Popović, Jovana Bodirogić Kud „Mladost“ Leobersdorf, Gajić Petra, Maja Avramović, Vladimir Cokić, Stojković Mihailo, Mila Gajić KUD „Dukat“ Treiskirchen, Ana Milašinovićm Ivana Petrovi,Teodora Đurišić, Katarina Duža, mIlica Tanimirov KUD „Bambi“ Beč, Radošević Tamara Stevanović mIlica, Matejić Milena, jovičić Karolina, Nikola mIlivojević Zajednica srpskih klubova u Beču, Jovan Jovanović, Darko Pantelić, Branka Valilić, Rajko Mičić, Svetlana Krsmanvić. KUD „Kragujevački oktobar“Matersburg.
POBEDNICI U SLIKARSTVU:
1.Zajednica srpskih klubova u Beču,  Nikol Dekic, 1..KUD“KSZS“Salzburg Anastasija Predojević
2..KUD „Zavičaj“, Königstein Željana Jovanović 2..KUD“Stevan Sinđilić“Salzburg, Tamara Petrović
3. KUD  „Mladost“ Leobersdorf Adrijana Agić 3.KUD „Bambi“ , Nemanja Marijanović
RECITACIJE:
1.KUD „Bambi“, Anđela Markov 1.KUD „Dukat “ Treiskirchen, Vanja Kocić 1.KUD“KSZS“Salzburg Lana Stojadinović 2. KUD  „Mladost“ Leobersdorf, Vladimir Cakić 3. KUD „Zavičaj“, Königstein – Milana Bonanić
3..KUD“Stevan Sinđilić“Salzburg,Maja Stanić 3..Kud „Kolo“Beč, Viktorija Dragović 4.Zajednica srpskih klubova u Beču,Sara Kapetanović 3 .KUD“KSZS“Salzburg,Anastasija  Radović
OSTALO:
Izvođenje skečeva
1.Kud Kolo Beč, Slavko Kevac, Violeta Jović, Viktorija Dragić 2.KSZS Salzburg, Nikola Kondić
3. Zajdnica srpskih klubova u Beču, Viktorija janasković, Marija Stojmenović
INSTUMENTALISTI -SOLISTI:
1  Zajdnica srpskih klubova u Beč ,Štefan Đorđević 2. Zajdnica srpskih klubova u Beč,Ranko Stojmenović.
1. KUD“ Stevan Sinđilić“Salzburg, Nemanja Đoković 2 .KUD“ Stevan Sinđilić“Salzburg
2. KUD „Bambi“ Beč, Sandra Matić 3.. KUD  „Mladost“ Leobersdorf, Nikola Radulović 3..KUD“ KSZS“Salzburg,Dragan todorović
FOLKLOR:
1. „Mokranjac“Beč 1.“Mladost“ Leobersdorf,
.“Bambi“ Beč je imao dva ansambla:2. mesto dečiji ansambl i 3. mesto Pripremni ansambl.
2″Jedinstvo“ Beč 3. „Mokranjac“Beč pripremni ansambl, 3 KSZS Salzburg,
Diplome dobili i:
“ Dukat“ Treiskirchen, „Stevan Sinđilić“ Salzburg, „Kragujevački“ oktobar Matersbug.

Autor i urednik: mirel tomas

 

 

 

About the author

Mirel Tomas

test test test test test test test test test test test test test test test test test test test test

Add Comment

Click here to post a comment